Ważne telefony

News

Photogallery

  • W krainie Narnii

    Klasa V omawiając lekturę "Opowieści z Narnii: Lew,Czarownica i stara szafa" zrobiła magiczne szafy z baśniowej krainy Narnii. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością. Były szafy z klocków LEGO, z patyczków po lodach, z drewna,z kartonu. Prace można obejrzeć na wystawie, która znajduje się w korytarzu naszej szkoły.

  • Dzień chłopaka

  • Pasowanie na ucznia

    W środę, 29 września 2021r. odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego wydarzenia od początku roku szkolnego, pod okiem swojej wychowawczyni pani Justyny Hrabczak. Uczyli się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

    Najważniejszym momentem było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania i pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły pani Wioletta Stadnik.

    W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej w Kaławie. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów

  • WITAJ SZKOŁO

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 1 września o godzinie 8.30.

    Z powodu ograniczeń epidemicznych nie będzie spotkania ogólnego w auli naszej szkoły. Uczniowie spotkają się z wychowawcami w wyznaczonych salach. Dzieci wchodzą do szkoły bez rodziców/opiekunów.

    Oddziały przedszkolne od 1 września funkcjonują od godziny 7.30 -12.30, świetlica dla oddziałow przedszkolnych od 6.30 - 16.00.

    Msza święta rozpoczynająca nowy rok szkolny odbędzie się 1.09.2021r. o godzinie 18.00 w kościele w Kaławie.

    Do zobaczenia

  • Wykaz podręczników

    31.08.2021

    1_WYKAZ_podrecznikow_2021.doc​​​​​​​

  • "Jeden z dziesięciu"

    W klasie siódmej odbył się konkurs "Jeden z dziesięciu".Uczniowie pisali test eliminacyjny online, następnie wybranych dziesięciu uczestników walczyło o przejście do finału. Finał konkursu odbył się 9 czerwca.Konkurs wygrał Michał Wybudowski, natomiast największą liczbę punktów uzyskał Patryk Rzewuski. Nagrody w postaci bonów podarunkowych do Media Expert ufundowała Rada Rodziców.Gratulujemy zwycięzcom 

  • Informacja o szczepieniach

  • Konkurs rozstrzygnięty...

    Na poczatku mają Samorząd Szkolny wraz z opiekunem ogłosił konkurs plastyczny pt. "Rodzina" dla klas I-III. Tematyka konkursu związana była ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Rodziny, który obchodzimy 15 maja.  Na prace czekaliśmy do 14 maja a dla zwycięzców przewidziane były nagrody.

    Dziś prezentujemy zdjęcia prac i ich autorów, którzy zwyciężyli w konkursie wraz z nagrodami 🏆 🥇

    Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy, dla nich również przewidziana była słodka niespodzianka 🍭🍬

  • Międzynarodowy Dzień Strażaka

    4 maja

    Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, patrona strażaków.

    Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków w 1998 roku w Linton, którzy zginęli ratując czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

    W naszym kraju oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

    Strażak to jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów, to oni ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto właśnie dzisiaj im za to podziękować. Z narażeniem życia ratują ludzi i ich dobytek podczas pożarów. Na miejsce wypadków drogowych najczęściej dojeżdżają najprędzej i udzielają pierwszej pomocy ofiarom. W czasie pandemii zastępowali ratowników medycznych, gdy ci nie mogli szybko dojechać do osób wymagających pomocy medycznej.

    Dzień Strażaka to dzień w którym dziękujemy strażakom za ich trud i poświęcenie w czasie służby!!!

  • 3 Maja

    3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

    Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

    Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

    Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

  • 2 MAJA

    2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

    W okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

    Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

  • 1 MAJA

    Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

    Majówka zawsze zaczyna się 1 maja, czyli od Święta Pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W Polsce, w czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r. 

  • Dzień Ziemi

    Pamiętaj! Wystarczą małe zachowania proekologiczne a wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie dają duże efekty i mogą ocalić naszą planetę.

    Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą:

    - korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,

    - rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku,

    - naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania,

    - świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości,

    - segregowanie śmieci,

    - zbieranie makulatury i baterii,

    - oszczędzanie wody i energii,

    - sadzenie drzew,

    - troszczenie się o rośliny i zwierzęta,

    - dzielenie się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko.

  • Światowy Dzień Ziemi

    22 kwietnia

    Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.

    Tego dnia odbywa się wiele światowy akcji promujących dbanie o środowisko.

    Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. a obecnie szacuje się, że jest obchodzone w ponad 190 państwach.

    Światowy Dzień Ziemi w tym roku odbywa się pod  hasłem "Przywróć naszą Ziemię".

    Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie.

  • Jeszcze kilka rad aby być bezpiecznym w sieci...

    Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą i inspirującą formą spędzania czasu. Ważne, abyście cieszyli się czasem, który spędzacie na stronach www. i byli przy tym bezpieczni. Pamiętajcie o kilku zasadach:

    1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

    2. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

    3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

    4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

    5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa…

    6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

    7. Jeśli jesteś w niebezpieczeństwie, poinformuj osobę dorosłą (rodzica, wychowawcę, pedagoga szkolnego) lub zadzwoń pod numer 116 111 - jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

  • Uzależnienie od Internetu

    Korzystając z Internetu, trzeba sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z niego. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie.
    Zastanów się czy:

    • ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze?
    • podejmowałeś próby ograniczania korzystania z Internetu?
    • rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci?
    • odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci?
    • zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałeś wcześniej?
    • ryzykujesz zerwanie kontaktów z przyjacielem, tylko dlatego, że spędzasz dużo czasu w sieci?

    Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania wolnego czasu. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu, będzie dokładnie określony.

  • Zagrożenia w sieci

    Cyberprzemoc

    Przykrym zjawiskiem, z jakim możemy spotkać się podczas użytkowania komunikatora jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności. Zachęcamy do obejrzenia filmiku

    źródło: Bezpieczeństwo w sieci - Epodreczniki.pl

    Zapamiętaj!

    • Nie pozwól się straszyć i ośmieszać. Nie jesteś sam.
    • Gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym rodzicom lub wychowawcy.

    W sytuacji zagrożenia w Internecie możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111

  • Zagrożenia w Internecie

    Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpieczeństw w sieci czeka na nas podczas codziennego użytkowania komputera z Internetem.

    Jeśli chcemy być bezpieczni online, przede wszystkim musimy skupić się na poznaniu problemu i nie doprowadzaniu do niebezpiecznych sytuacji. Każdy, kto ma świadomość o tym, że zagrożenia w internecie istnieją i są realnym problemem, będzie umiał się przed nimi uchronić.

    W nieustannej walce z internetową przestępczością należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, być na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania, korzystać z programu antywirusowego oraz mieć rzetelną wiedzę o aktualnych zagrożeniach.

  • Wiosenne prace

    Dzieci z grupy 0 twórczo spędzają czas w domu, czego efektem są piękne, wiosenne prace 

  • Bezpiecznie w sieci

    Bezpieczeństwo w sieci w XXI wieku to podstawa! Od bezpiecznego Internetu zależy, czy nasz komputer będzie działał sprawnie i czy nasze dane będą chronione. Niebezpieczeństw w sieci jest bardzo wiele, dlatego sprawdzamy, co to znaczy bezpieczny Internet?

    Nie mając zabezpieczonego komputera i bezpiecznego Internetu, powyższe oprogramowanie jest w stanie wyrządzić szereg potencjalnych szkód: śledzić naszą aktywność, wykraść dane logowania a w skrajnych wypadkach nawet doprowadzić do zniszczenia poszczególnych podzespołów komputera.

    Bezpieczny Internet zapewnia nam swobodne korzystanie z komputera bez obawy o czyhające niebezpieczeństwa w sieci. W zakresie bezpiecznego internetu zasadą będzie stosowanie programu antywirusowego, osłony i unikanie niesprawdzonych stron. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w sieci dla dzieci, należy pomyśleć też o włączeniu opcji kontroli rodzicielskiej. A jeśli coś Cię zaniepokoi, natychmiast powiadmom o tym osobę dorosłą.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kaławie
    Kaława 92, 66-300 Międzyrzecz
  • 95 741 13 93
    SEKRETARIAT 533 392 710

Galeria zdjęć