Ważne telefony

News

Photogallery

  • ŚWIĘTO KOBIET

    8 MARCA

    Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca, to święto wszystkich pań – zarówno młodszych, jak i starszych. Niezależnie, ile mają lat i czym się zajmują, 8 marca świętują wszystkie.

    Dlaczego Dzień kobiet obchodzony jest akurat 8 marca?

    Historia tego dnia ma związek z walką o prawa kobiet. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do tego, co wydarzyło się 8 marca 1908 roku. Około 15 tys. pracownic branży odzieżowej wyszło wówczas na ulice, domagając się równych praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Socjalistyczne ugrupowania uznały, że idea Dnia Kobiet jest jak najbardziej słuszna, dlatego podczas zjazdu kobiet w Kopenhadze w 1910 roku oficjalnie ustanowiono 8 marca - Międzynarodowym Dniem Kobiet.

    Jak wyglądają obchody Dnia Kobiet na świecie?

    We Włoszech panie otrzymują gałązki akacji srebrzystej, nazywanej potocznie mimozą. W większości krajów 8 marca wręcza się paniom różne podarunki, a także bukiety lub czekoladki. W niektórych częściach świata jednak świętuje się w niezwykle ciekawy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach, mężczyźni organizowali wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta. We Włoszech Dzień Kobiet zarezerwowany jest... dla kobiet! Spędzają one swoje święto z dala od mężczyzn, w damskim towarzystwie - wraz z pysznym jedzeniem i zabawami.  W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet.

    W Polsce kobietom wręcza się zazwyczaj kwiaty, czekoladki lub upominki. W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty lub laurki swoim koleżankom.

    źródło: Dzień Kobiet – Wikipedia, wolna encyklopedia

                Dzień Kobiet – historia i pochodzenie święta | Mamotoja.pl

               

  • Konkurs Recytatorski

    22 lutego w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego. Naszą Szkołę reprezentowali: Natalia Czerwińska, Szymon Szlawski, Julia Zaworska i Milena Retkiewicz. Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję zaprezentować przygotowane do recytacji wiersze. Do dalszego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy III Milena Retkiewicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!  

  • Agresja i przemoc w szkole

    Agresję najczęściej definiuje się jako świadome i zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie komuś szeroko rozumianej szkody. Często akty agresji zmieniają się w trwały wzór relacji międzyludzkich wtedy agresja może prowadzić do przemocy.

    Agresja jest incydentalnym zachowaniem. Przemoc jest procesem. Agresja dotyczy osób o zbliżonej sile i możliwościach. Przemoc oznacza przewagę sprawcy nad ofiarą lub ofiarami.

    Najczęściej spotykanymi formami agresji i przemocy szkolnej są:

    Fizyczna – bicie, kopanie, plucie, popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy, podstawianie nogi, zabieranie przedmiotów, niszczenie własności.

    Słowna – dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, przeszkadzanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek, pokazywanie nieprzyzwoitych gestów.

    Relacyjna – agresja bez fizycznego kontaktu, polegająca na działaniach, które prowadzą do obniżenia czyjegoś statusu w grupie, wykluczenia z grupy, izolowania, pomijania, nieodzywania się.

    Cyfrowa, elektroniczna, cyberprzemoc – przemoc z użyciem nowych technologii, np. obraźliwe SMS-y czy      e-maile, wpisy na portalach społecznościowych, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę.

    Dlatego naszym celem jest przeciwdziałanie agresji, eliminowanie zachowań niepożądanych uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw. Ważne jest, by nie bagatelizować najmniejszych przejawów agresji. Uczniowie, zwłaszcza szkół podstawowych, tłumaczą często swoje zachowanie zabawą lub żartem. Ważne jest jednak, by przejawy agresji traktować poważnie i dosłownie, nie dać się wciągnąć w grę żartów i ośmieszania.
    Zawsze należy zatrzymać agresję, powiedzieć jej „STOP”.

    źródło:

    www.edurada.pl

    http://www.bc.ore.edu.pl/

  • Lekcja biologii

    To nieprawda, że uczniowie nie chcą, że się nudzą ;) Nasi pokazują, że z pomocą rodziców, dziadków można... wszystko. Piąta klasa postanowiła zrobić jogurt i wyszedł.... pyszny. Doświadczenie z biologii przypadło do gustu wszystkim. :) :) :) 👏👏👏👏💪💪🥛🥛

  • Konkurs Recytatorski

    Dzisiaj w szkole odbyły się eliminacje  uczniów klas I - III do Gminnego  Konkursu Recytatorskiego w Międzyrzeczu. Naszą szkołę będą reprezentowali : Natalia Czerwińska, Szymon Szlawski, Julia Zaworska, Milena Retkiewicz.
    Gratulacje !
    W dniu 21.12 odbył się szkolny konkurs recytatorski w klasach IV - VIII .  W tym roku po raz pierwszy, ze względu na pandemię Covid, uczniowie rywalizowali online.
    W gminnym konkursie w Międzyrzeczu reprezentować nas będą: Laura Kobylnik , Adam Błaszczak , Wiktoria Bielawska- Tymeczko , Cyprian Siekanko, Szymon Zając i AleksanderAdamiec. Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszym etapie. 😊😊

  • Światowy Dzień Kota

    Światowy Dzień Kota przypada właśnie dziś, 17 lutego!

    Jest to święto obchodzone corocznie, mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom. (źródło Wikipedia).

    W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Pamiętajmy, że Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. 

    Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października.

  • WALENTYNKI

    14.02.

    Walentynki to popularne święto, podczas którego okazujemy sobie jeszcze więcej miłości niż na co dzień.          O wielkiej miłości czy przyjaźni marzy wielu z nas, dlatego walentynki cieszą się takim zainteresowaniem. Walentynki, obchodzone 14 lutego, sprzyjają okazywaniu sobie sympatii, życzliwości i miłości. Patronem tego dnia jest postać historyczna – biskup święty Walenty. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie miłych karteczek i liścików podpisanych Twój Walenty lub Twoja Walentynka. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi drobnymi upominkami w postaci kwiatów czy słodyczy. Zakochani, przyjaciele wyczekują tego dnia, spędzają wspólnie czas, celebrują swoją miłość i przyjaźń.

    ŻYCZYMY UDANYCH WALENTYNEK!!!

  • Kalendarz - Luty

    Większość osób nie ma problemu z przytoczeniem dat popularnych świąt a nawet jeśli ktoś ma problem z ich zapamiętaniem, to można je znaleźć w każdym kalendarzu. Ostatnio jednak coraz częściej słyszy się o świętach nietypowych, które wywołują sporo emocji na przykład wśród wielbicieli kotów lub innych zwierząt, a także w kręgach miłośników sztuki albo wielbicieli różnych przysmaków. Niektóre z nich zostały ustanowione całkiem niedawno, inne funkcjonują od dawna. Czy rzeczywiście mniej ważne? Może się wydawać, że kalendarz świąt nietypowych przypomina o świętach, które nie są szczególnie istotnie. Tymczasem wystarczy dokładniej przyjrzeć się temu wyjątkowemu terminarzowi, by zauważyć, że jest inaczej. Dzięki niemu dowiadujemy się o tym, kiedy swój dzień mają na przykład wykonawcy różnych zawodów. Nie da się jednak ukryć, że nazwy niektórych świąt mogą wywołać zdziwienie lub śmieszyć. Warto korzystać z tego kalendarza i być na bieżąco z nietypowymi świętami!

    (źródło: moje kalendarze.pl)

  • WOŚP

    WOŚP

    one_pager_WOSP_rodzic_(2).pdf​​​​​​​

  • Dokarmiamy ptaki zimą...

    Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.
    Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. 
    Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
    Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in.: słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak: proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.
    Wyżej wymienione nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie w spokoju mogą chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w okolicy karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. 
    Dokarmiając naszych latających przyjaciół zachowujmy się odpowiedzialnie i mądrze, gdyż tylko wtedy dokarmianie będzie miało sens. Pamiętajmy że pomoc jaką obdarowujemy ptaki to świetna okazja do poznania ich świata, pozwala na obserwację ich zachowania, a także do ich rozpoznawania.

  • BEZPIECZNE I ZDROWE FERIE ZIMOWE!

    04 - 17 STYCZEŃ

    Rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to wymarzony czas wypoczynku oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. 

    Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

    Kliknij w link poniżej, przypomnij sobie lub poznaj zasady zachowania, podczas feirii zimowych w róznych sytuacjach - POLECAM!

  • 04.01. - 17.01.2021r.

    W tym roku ferie zimowe będą wyglądały inaczej niż dotychczas, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie. Wyjątkowo dla wszystkich województw odbędą się w jednym terminie, tj. 4–17 stycznia 2021 r.

    Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne. Pamiętajcie, że przez cały okres trwania ferii będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

    Poniżej przedstawiam pomysły na czas wolny od nauki... Miłej zabawy!

  • SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

    Któż z nas nie lubi słuchać pięknych i serdecznych życzeń, skierowanych pod naszym adresem? Nowy Rok to wyjątkowy dzień, w którym życzenia noworoczne mają swoje szczególne, niezwykłe znaczenie...

    Dlatego właśnie w tym nowym, 2021 roku, życzymy Wam, aby wszystkie Wasze marzenia, plany i oczekiwania jak najszybciej się spełniły. Niech ten Nowy Rok będzie przepełniony radością i miłością.

  • Konkurs "PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"

    Oto nadesłane zdjęcia...

    Świąteczny konkurs został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przesłane zdjęcia i  udział w zabawie!

    Wygrała uczennica klasy IV Laura Kobylnik za przesłanie filmiku kolędy granej na skrzypcach, pięknie zaśpiewanej oraz zdjęcia. 

    Samorząd Szkolny w składzie: Szymon Adamowicz, Patryk Klimczak i Zuzanna Kołodziejska wraz z opiekunem wyłonili zwycięzców a są nimi:

    I miejsce: LAURA KOBYLNIK (klasa IV)

    II miejsce: MILENA RETKIEWICZ (klasa III)

    III miejsce: OLIWIER OLEJNIK (przedszkole)

    GRATULUJEMY!

    WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

  • Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach

    Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej.

    Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach świata?  Zachęcam do obejrzenia filmiku o zagranicznych świętach...

  • Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce

    Tradycje Bożonarodzeniowe:

    - przygotowania do świąt;

    - ubieranie choinki;

    - wysyłanie kartek świątecznych;

    - śpiewanie kolęd;

    - pierwsza gwiazda;

    - dzielenie się opłatkiem;

    - wieczerza wigilijna;

    - potrawy wigilijne;

    - prezenty;

    - pasterka.

  • Świąteczny Konkurs

    PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

    Samorząd Szkolny ogłasza świąteczny konkurs pt. "PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA" 🎄🎅🎁 ⛄️

    Ubierz strój świąteczny i zrób sobie zdjęcie lub nagraj krótki filmik np. przy ubieraniu choinki, dekorowaniu pierników, śpiewaniu kolęd itp. 📸 📹  🎞 

    Zdjęcie lub filmik należy przesłać na nr telefonu: 695 694 701 do 18.12.2020r. (MMS, WhatsApp, Messenger) 📲 

    Samorząd Szkolny wraz z opiekunem wyłoni zwycięzców konkursu, którzy otrzymają nagrody 🏆 🥇🥈🥉 

    Zapraszamy do udziału i zabawy! 😃💖🤩

  • Choinka

    Nikt chyba nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Czy wiesz skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? W Polsce pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku i przywędrował z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tyko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekorację, które potem przeniesiono waśnie na choinkę. Tradycyjnie ubiera się drzewo iglaste, które według ludowych wierzeń jest uważane za symbol życia i odradzania się. Zieleń choinki symbolizuje nadzieję.

  • MIKOŁAJKI

    6 grudnia

    Grudzień to miesiąc prezentów, dobrych uczynków, radosnych niespodzianek 🎁Pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście mikołajki 🎅 

    Data Mikołajek jest stała i jak co roku, przypada na pierwszy tydzień grudnia. W 2020 Mikołajki tradycyjnie wypadają 6 grudnia i jest to niedziela.

    Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry - św. Mikołaja. Żył on w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci, gdyż otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim.

    Obecnie w Polsce w  Mikołajki 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty, drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W dzisiejszych czasach obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.

  • ANDRZEJKI

    30 Listopada

    Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada.To wigilia dnia św. Andrzeja, od którego zresztą wzięła się nazwa tego wieczoru. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie wieczór andrzejkowy to niezobowiązujące zabawy i wróżby gromadzące rzesze zarówno dziewcząt, jak i chłopców. W andrzejki bawią się wszyscy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego i płci.

    Sprawdź co kryje dla ciebie pudełeczko z przepowiednią...

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kaławie
    Kaława 92, 66-300 Międzyrzecz
  • 95 741 13 93
    SEKRETARIAT 533 392 710

Galeria zdjęć