Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in.: słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak: proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.
Wyżej wymienione nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie w spokoju mogą chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w okolicy karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody.
Dokarmiając naszych latających przyjaciół zachowujmy się odpowiedzialnie i mądrze, gdyż tylko wtedy dokarmianie będzie miało sens. Pamiętajmy że pomoc jaką obdarowujemy ptaki to świetna okazja do poznania ich świata, pozwala na obserwację ich zachowania, a także do ich rozpoznawania.
04 - 17 STYCZEŃ
Rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to wymarzony czas wypoczynku oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Kliknij w link poniżej, przypomnij sobie lub poznaj zasady zachowania, podczas feirii zimowych w róznych sytuacjach - POLECAM!
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne. Pamiętajcie, że przez cały okres trwania ferii będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.
Poniżej przedstawiam pomysły na czas wolny od nauki... Miłej zabawy!
Któż z nas nie lubi słuchać pięknych i serdecznych życzeń, skierowanych pod naszym adresem? Nowy Rok to wyjątkowy dzień, w którym życzenia noworoczne mają swoje szczególne, niezwykłe znaczenie...
Dlatego właśnie w tym nowym, 2021 roku, życzymy Wam, aby wszystkie Wasze marzenia, plany i oczekiwania jak najszybciej się spełniły. Niech ten Nowy Rok będzie przepełniony radością i miłością.
Oto nadesłane zdjęcia...
Świąteczny konkurs został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przesłane zdjęcia i udział w zabawie!
Wygrała uczennica klasy IV Laura Kobylnik za przesłanie filmiku kolędy granej na skrzypcach, pięknie zaśpiewanej oraz zdjęcia.
Samorząd Szkolny w składzie: Szymon Adamowicz, Patryk Klimczak i Zuzanna Kołodziejska wraz z opiekunem wyłonili zwycięzców a są nimi:
I miejsce: LAURA KOBYLNIK (klasa IV)
II miejsce: MILENA RETKIEWICZ (klasa III)
III miejsce: OLIWIER OLEJNIK (przedszkole)
GRATULUJEMY!
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej.
Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach świata? Zachęcam do obejrzenia filmiku o zagranicznych świętach...
Tradycje Bożonarodzeniowe:
- przygotowania do świąt;
- ubieranie choinki;
- wysyłanie kartek świątecznych;
- śpiewanie kolęd;
- pierwsza gwiazda;
- dzielenie się opłatkiem;
- wieczerza wigilijna;
- potrawy wigilijne;
- prezenty;
- pasterka.
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Samorząd Szkolny ogłasza świąteczny konkurs pt. "PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA" 🎄🎅🎁 ⛄️
Ubierz strój świąteczny i zrób sobie zdjęcie lub nagraj krótki filmik np. przy ubieraniu choinki, dekorowaniu pierników, śpiewaniu kolęd itp. 📸 📹 🎞
Zdjęcie lub filmik należy przesłać na nr telefonu: 695 694 701 do 18.12.2020r. (MMS, WhatsApp, Messenger) 📲
Samorząd Szkolny wraz z opiekunem wyłoni zwycięzców konkursu, którzy otrzymają nagrody 🏆 🥇🥈🥉
Zapraszamy do udziału i zabawy! 😃💖🤩
Nikt chyba nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Czy wiesz skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? W Polsce pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku i przywędrował z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tyko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekorację, które potem przeniesiono waśnie na choinkę. Tradycyjnie ubiera się drzewo iglaste, które według ludowych wierzeń jest uważane za symbol życia i odradzania się. Zieleń choinki symbolizuje nadzieję.
6 grudnia
Grudzień to miesiąc prezentów, dobrych uczynków, radosnych niespodzianek 🎁Pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście mikołajki 🎅
Data Mikołajek jest stała i jak co roku, przypada na pierwszy tydzień grudnia. W 2020 Mikołajki tradycyjnie wypadają 6 grudnia i jest to niedziela.
Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry - św. Mikołaja. Żył on w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci, gdyż otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim.
Obecnie w Polsce w Mikołajki 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty, drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W dzisiejszych czasach obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.
30 Listopada
Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada.To wigilia dnia św. Andrzeja, od którego zresztą wzięła się nazwa tego wieczoru. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie wieczór andrzejkowy to niezobowiązujące zabawy i wróżby gromadzące rzesze zarówno dziewcząt, jak i chłopców. W andrzejki bawią się wszyscy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego i płci.
Sprawdź co kryje dla ciebie pudełeczko z przepowiednią...
25 Listopada
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień ten ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest naszym towarzyszem w świecie beztroskiej zabawy. Na pewno każdy z Was – małych i dużych dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach. Czy wreszcie – może to być jeden z wielkich i sławnych misiów, o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia, więc cieszymy się z tego święta...
STO LAT MISIU!
Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie siebie lub innych osób przyłapanych na czytaniu w najróżniejszych miejscach i sytuacjach, zarówno w tych najbardziej popularnych i oczywistych (np. w domowym zaciszu), jak i tych zaskakujących i niespotykanych.
Zgodnie z regulaminem, spośród zgłoszonych prac, komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Łunkiewicz, Justyna Hrabczak – Cinka, Wioletta Stadnik, wybrała zwycięzców - autorów najciekawszych fotografii.
Miło nam poinformować, że miejsce pierwsze otrzymał Szymon Zając,
wyróżnienia trafiają do : Wiktora Ochli i Wojtka Ginowicza
Serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia laureatów konkursu znajdują się w załączonej galerii.
Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zgłoszone zdjęcia i zaangażowanie.
Szanowni Państwo,w związku z tym, iż powiat międzyrzecki od 17 października będzie znajdował się w czerwonej strefie, obowiązują obostrzenia, które należy ściśle przestrzegać. Musimy dostosować siędo wytycznych. W autobusie może znajdować się tylko do 50 % osób z liczby wszystkich miejscw autobusie.
Od 19 października 2020 r.dzieci dojeżdżające z Kęszycy Leśnej, Kęszycy i Nietoperka będą dowożone do Szkoły w dwóch turach
:• Zgodnie z porannym rozkładem pojadą uczniowie klas IV – VIII.
• Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – III będą dowożone zgodniez rozkładem:
Kęszyca Leśna - 7.35
Kęszyca wieś – 7.39
Nietoperek – 7.42
Pozostałe kursy (Szumiąca, Pniewo, Wysoka) - bez zmian.
Odwozy
Pierwszym autobusem o godz. 13.00 w kierunku Nietoperek, Kęszyca wieś, Kęszyca Leśna pojadą dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III.
Uczniowie klas IV – VI pojadą autobusem o godz. 14.00.
Uczniowie klas VII – VIII pojadą autobusem, tak jak dotychczas.
Apeluję o dopilnowanie, aby dzieci miały maseczki i zakrywały usta i nos.
O zmianach będziemy informować.
Z poważaniemWioletta Stadnik
Rozkład jazdy autobusów od 2 wrzesnia 2020r.
Odjazd z:
Kęszyca Leśna – 6.40
Kęszyca - 6.44
Nietoperek – 6.48
Wysoka – 7.15
Pniewo – 7.20
Szumiąca – 7.05
Autobusy powrotne – według rozkładu z zeszłego roku.
W Kęszycy Leśnej autobus zatrzymywał się będzie na przystanku obowiązującym w poprzednim roku.
Rozpoczecie roku szkolnego 2020/2021 odbedzie sie 1 września o godzinie 8.30
Uczniowie spotykają się w klasach z wychowawcami:
Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się w ogłoszeniach w dzienniku Librus
Do szkoły mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły po uprzednim zdezynfekowaniu rąk. Obowiązują zasady zachowania bezpiecznego dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką lub przyłbicą przy wejściu do szkoły i w pomieszczeniach wspólnych (korytarze, klatki schodowe).
Rodzice przywożący dzieci będą mogli zaczekać na boisku szkolnym
Rozkład jazdy autobusów 1 września 2020r.
Odjazd z:
Kęszyca Leśna – 7.40
Kęszyca - 7.44
Nietoperek – 7.48
Wysoka – 8.15
Pniewo – 8.20
Szumiąca – 8.05
Pierwszy autobus powrotny z Kaławy odjedzie o godzinie 9.30 w kierunku Wysoka
Po dziesięciu miesiącach nauki nadeszły, jak mówią słowa piosenki „wymarzone, wyczekane, wytęsknione wakacje”. Zapewne będą różniły się od poprzednich. Czas pandemii nadal trwa, a my przede wszystkim musimy zadbać o nasze zdrowie, dlatego należy stosować się do zaleceń i wytycznych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.
Rok szkolny 2019/2020 był czasem wytężonej, ciężkiej pracy. Wszyscy musieliśmy odnaleźć się w nowej sytuacji zdalnego nauczania. Jestem dumna z Was, Drodzy Uczniowie. Wiem, ile wysiłku włożyliście w to, aby jak najlepiej sprostać nowym wymaganiom. Dziękuję za cały rok pracy, za Wasz wysiłek, aktywność, ciekawe pomysły, inicjatywy, udział w konkursach. Gratuluję sukcesów.
Dziękuję rodzicom za współpracę, zaangażowanie, wsparcie i otwartość na potrzeby wynikające z nowej sytuacji. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, szukaliśmy wspólnie najlepszych rozwiązań. Bez Waszej pomocy wiele działań byłoby trudnych do zrealizowania.
Dziękuję Radzie Rodziców i wszystkim Państwu za wsparcie akcji uczniowskiej „Szafka dla ucznia”. Efektem poczynionych działań jest zakup 70. szafek, które czekają na uczniów.
Dziękuję nauczycielom, wychowawcom za trud pracy dydaktycznej i wychowawczej, wsparcie uczniów, za poszukiwanie nowych rozwiązań, determinację i wielkie zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków.
Życzę spokojnych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.
Z poważaniem Wioletta Stadnik Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaławie