Ważne telefony

News

Photogallery

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    25 Listopada

    Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Dzień ten ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

    W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
    To historia, a jak jest dzisiaj?

    Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest naszym towarzyszem w świecie beztroskiej zabawy. Na pewno każdy z Was – małych i dużych dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach. Czy wreszcie – może to być jeden z wielkich i sławnych misiów, o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).

    Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia, więc cieszymy się z tego święta...

    STO LAT MISIU!

  • Konkurs fotograficzny " Pokaż, gdzie czytasz” rozstrzygnięty.

    Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie siebie lub innych osób przyłapanych na czytaniu w najróżniejszych miejscach i sytuacjach, zarówno w tych najbardziej popularnych i oczywistych (np. w domowym zaciszu), jak i tych zaskakujących i niespotykanych.

     

    Zgodnie z regulaminem, spośród zgłoszonych prac, komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Łunkiewicz, Justyna Hrabczak – Cinka, Wioletta Stadnik, wybrała zwycięzców - autorów najciekawszych fotografii.

    Miło nam poinformować, że miejsce pierwsze otrzymał Szymon Zając,

    wyróżnienia trafiają do : Wiktora Ochli i Wojtka Ginowicza

    Serdecznie gratulujemy!

    Zdjęcia laureatów konkursu znajdują się w załączonej galerii.

    Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zgłoszone zdjęcia i zaangażowanie.

     

     

     

  • Autobusy

    Szanowni Państwo,w związku z tym, iż powiat międzyrzecki od 17 października będzie znajdował się w czerwonej strefie, obowiązują obostrzenia, które należy ściśle przestrzegać. Musimy dostosować siędo wytycznych. W autobusie może znajdować się tylko do 50 % osób z liczby wszystkich miejscw autobusie.

    Od 19 października 2020 r.dzieci dojeżdżające z Kęszycy Leśnej, Kęszycy i Nietoperka będą dowożone do Szkoły w dwóch turach

    :• Zgodnie z porannym rozkładem pojadą uczniowie klas IV – VIII.

    • Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – III będą dowożone zgodniez rozkładem:

    Kęszyca Leśna - 7.35

    Kęszyca wieś – 7.39

    Nietoperek – 7.42

    Pozostałe kursy (Szumiąca, Pniewo, Wysoka) - bez zmian.

    Odwozy

    Pierwszym autobusem o godz. 13.00 w kierunku Nietoperek, Kęszyca wieś, Kęszyca Leśna pojadą dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III.

    Uczniowie klas IV – VI pojadą autobusem o godz. 14.00.

    Uczniowie klas VII – VIII pojadą autobusem, tak jak dotychczas.

    Apeluję o dopilnowanie, aby dzieci miały maseczki i zakrywały usta i nos.

    O zmianach będziemy informować.

    Z poważaniemWioletta Stadnik

  • Informacja dla Microsoft.

    Jesteśmy ośmiklasową szkołą podstawowa w małej miejscowości.

    ms38962311.txt​​​​​​​


  • Autobusy szkolne

    Rozkład jazdy autobusów od 2 wrzesnia  2020r.

    Odjazd z:
    Kęszyca Leśna – 6.40
    Kęszyca - 6.44
    Nietoperek – 6.48
    Wysoka – 7.15
    Pniewo – 7.20
    Szumiąca – 7.05

    Autobusy powrotne – według rozkładu z zeszłego roku.

     W Kęszycy Leśnej autobus zatrzymywał się będzie na przystanku obowiązującym w poprzednim roku.
     

  • Bezpieczny powrót do szkoły

  • Rozpoczecie roku szkolnego 2020/2021

     

     Rozpoczecie roku szkolnego 2020/2021 odbedzie sie 1 września o godzinie 8.30

    Uczniowie spotykają się w klasach z wychowawcami:

    Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się w ogłoszeniach w dzienniku Librus

    Do szkoły mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły po uprzednim zdezynfekowaniu rąk. Obowiązują zasady zachowania bezpiecznego dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką lub przyłbicą przy wejściu do szkoły i w pomieszczeniach wspólnych (korytarze, klatki schodowe).

    Rodzice przywożący dzieci będą mogli zaczekać na boisku szkolnym

    Rozkład jazdy autobusów 1 września 2020r.

    Odjazd z:

    Kęszyca Leśna – 7.40

    Kęszyca - 7.44

    Nietoperek – 7.48

    Wysoka – 8.15

    Pniewo – 8.20

    Szumiąca – 8.05

    Pierwszy autobus powrotny z Kaławy odjedzie o godzinie 9.30 w kierunku Wysoka

  • Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Drodzy Uczniowie.

    Po dziesięciu miesiącach nauki nadeszły, jak mówią słowa piosenki „wymarzone, wyczekane, wytęsknione wakacje”. Zapewne będą różniły się od poprzednich. Czas pandemii nadal trwa, a my przede wszystkim musimy zadbać o nasze zdrowie, dlatego należy stosować się do zaleceń i wytycznych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

    Rok szkolny 2019/2020 był czasem wytężonej, ciężkiej pracy. Wszyscy musieliśmy odnaleźć się w nowej sytuacji zdalnego nauczania. Jestem dumna z Was, Drodzy Uczniowie. Wiem, ile wysiłku włożyliście w to, aby jak najlepiej sprostać nowym wymaganiom. Dziękuję za cały rok pracy, za Wasz wysiłek, aktywność, ciekawe pomysły, inicjatywy, udział w konkursach. Gratuluję sukcesów.

    Dziękuję rodzicom za współpracę, zaangażowanie, wsparcie i otwartość na potrzeby wynikające z nowej sytuacji. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, szukaliśmy wspólnie najlepszych rozwiązań. Bez Waszej pomocy wiele działań byłoby trudnych do zrealizowania.

    Dziękuję Radzie Rodziców i wszystkim Państwu za wsparcie akcji uczniowskiej „Szafka dla ucznia”. Efektem poczynionych działań jest zakup 70. szafek, które czekają na uczniów.

    Dziękuję nauczycielom, wychowawcom za trud pracy dydaktycznej i wychowawczej, wsparcie uczniów, za poszukiwanie nowych rozwiązań, determinację i wielkie zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków.

    Życzę spokojnych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.

    Z poważaniem Wioletta Stadnik Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaławie

  • Dzień Dziecka

    Drodzy Uczniowie,Dzisiaj Wasze Święto, Dzień Dziecka.

    Inne niż wcześniejsze. W trudnych czasach pandemii szczególnie doceniamy troskę o nasze zdrowie i zdrowe najbliższych. Nie ma zabaw, festynów, ale wkrótce znów zaświeci słońce!

    Życzymy Wam przede wszystkim zdrowia i radości. Niech trudny czas odejdzie jak najszybciej w zapomnienie, niech spełniają się Wasze marzenia. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi!

    Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowejw Kaławie

  • 800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

    Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.

     

    Dla tych, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych.

     

  • Witam!

    Moi Drodzy, jeśli czujecie, że macie potrzebę z kimś porozmawiać lub jest Wam źle, zadzwońcie do mnie. Codziennie jestem do Waszej dyspozycji od godz.9.00-12.00, a we wtorki i czwartki od godz.17.00-18.00. Mój numer telefonu to 697296384, mail: elzbietasiekanko@gmail.com, na Messenger wpiszcie Ela Siekanko. Przekazuję w Wasze ręce numery telefonów alarmowych, omawialiśmy je na zajęciach profilaktycznych. Teraz przygotowałam ich krótki opis:

  • V DZIEŃ PROFILAKTYKI

    Międzynarodowy Dzień Rodzin przypada na 15 maja

    W związku z tym, dzisiaj warto pochylić się i zastanowić nad wartościami i wychowaniem w rodzinie.

    Rodzina ma swoje różne pojęcia i definicje, ale nie o to mi dzisiaj chodzi, należy się zastanowić przez dłuższą chwilę, jak wygląda moja rodzina i jakie panują w niej relacje.

    Nie trzeba być naukowcem, aby wiedzieć że wszystko, co wyniesiemy z domu rodzinnego: nasze doświadczenia, przeżycia, emocje, będą naszym bagażem i wyznacznikiem na całe życie człowieka.

    Warto przyjrzeć się jak żyjemy?

    Czy jesteśmy szczęśliwi żyjąc ze sobą?

    Co nam przeszkadza? A co daje radość na każdy dzień?

    Jeden z uczniów przed koronawirusem powiedział mi: „proszę pani, gdyby wszyscy przestrzegaliby 10 przykazań, świat byłby inny” odpowiedziałam mu „masz rację, coś w tym jest, ale na początek wystarczy szanować drugiego człowieka i siebie, a to już będzie dużo.”

    Nadchodzi weekend warto porozmawiać z dziećmi i zrobić sobie ŚWIĘTO RODZINY

    Kilka lat temu w szkole wisiał alfabet rodzica, przypomnę go i zachęcam do przeczytania. Zobowiązuje on rodziców, jak również wszystkich ludzi, którzy sprawują opiekę nad dziećmi do zapoznania się z nim.

    Elzbieta Siekanko

  • Profilaktyka

    Dzisiaj tematem będą używki, a mianowicie papierosy.

    Co roku uczniowie klasy IV realizują program” Bieg Po zdrowie” w tym roku w takiej formie.

    Poniżej znajduje się seria krótkich filmów stworzonych przez ekspertów, które podzielone są na różną tematykę, pokazującą jakie elementy wpływają na to, że dzieci i dorośli sięgają po różne używki, nie tylko papierosy. A dla uczniów klasy IV znajdują się ćwiczenia kto ma ochotę może je otworzyć, przejrzeć, wydrukować, zrobić. Zachęcam

    Film o uzależnieniu:

    https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY

    Film kształcenie postaw dzieci:

    https://www.youtube.com/watch?v=fsxx1oXLIpc

    Film dobry kontakt to podstawa:

    https://www.youtube.com/watch?v=ZZK_KpBn_nI

    Palenie a wartości:

    https://www.youtube.com/watch?v=zuCadM7qM-4

    W jakim stylu wychowujesz swoje dziecko:

    https://www.youtube.com/watch?v=hJZSUMNcRIg

     

     

     

  • Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

     

    Witam w II dniu profilaktyki

    Jest to święto podczas, którego odbywają się pogadanki, happeningi na temat przyczyn, objawów oraz leczenia Czerniaka. Eksperci główną uwagę zwracają na sposoby zapobiegania chorobie. Podczas wykładów ostrzegają słuchaczy przed „kąpielami” słonecznymi oraz wizytami w solarium. Zachęcają do stosowania produktów zawierających dużą dawkę filtrów przeciwsłonecznych SPF (sun protecting factor). 

     

    Jeżeli zauważymy u siebie niesymetryczne znamię, bądź takie które jest czerwone lub czarne o niejednolitym kolorze powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Oprócz tego zaniepokoić powinno nas to jeśli dane znamię się paprze lub rośnie. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Zaleca się usuwania wszelkich pieprzyków w gabinetach chirurgicznych. Jest to zabieg bezbolesny, ponieważ odbywa się pod miejscowym znieczuleniem. Aby uchronić się przed Czerniakiem należy: - zrezygnować z solarium, - używać kremów z wysokim filtrem, - stosować odzież wierzchnią, - nie opalać się w godzinach, w których promieniowanie jest największe.   Co to jest i czego dotyczy raz jeszcze:

    Czerniak to nowotwór, który tworzy się w wyniku zezłośliwienia melanocytów (komórek barwnikowych). Szybko wykryte zmiany powodują, iż istnieją ogromne szanse na całkowite usunięcie oraz wyleczenie pacjenta. 

    . Podczas Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem można uzyskać również informacje na temat fototypu skóry. Rozpoznaje się go na podstawie odcieni karnacji, koloru włosów itp. Eksperci wyróżniają 4 fototypy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne takie jak np. odporność na poparzenia, długość utrzymywania się opalenizny na ciele. Dzięki tym informacją każdy z nas dowie się, w jaki sposób powinien zadbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Czerniaka.   Eksperci zachęcają ja również do udziału w Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem oraz do przebadania znamion, jak tylko będą otwarte gabinety lekarskie.

    Powyższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony:

    https://www.kalbi.pl/europejski-dzien-walki-z-czerniakiem

     

    Pozdrawiam

  • Przedszkole procedury

    Procedury obowiązujące w przedszkolu oraz oświadczenie rodziców znajdują się w zakładce dokumenty

  • Witam Moi Drodzy!

    Witam Moi Drodzy!

    W tym tygodniu rozpoczynamy tydzień profilaktyki, ponieważ w maju zawsze u nas w szkole były zajęcia związane z profilaktyką, to tym razem zrobimy je sobie przez Internet. Na stronie szkoły i facebooka przez 5 dni będziemy przedstawiali zagadnienia ważne dla nas, naszego otoczenia, naszego zdrowia.

    Dzisiaj rozpoczynamy od DNIA BEZ ŚMIECENIA 11MAJA

    Akcja pod takim tytułem znajduje się na stronie

    https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/

     

    tam jest opisana całą historia tego właśnie dnia, który obchodzimy właśnie dziś. Ponadto są gry i przypomnienie raz jeszcze jak segregować odpady. Zapraszam na stronę, a dodatkowo prezentuję zdjęcie jakie udało mi się zrobić podczas spaceru w lesie.

    Naganne zachowanie tych, którzy nie wiedzą co się robi z odpadami różnego typu.

    Pozdrawiam E.Siekanko

  • Wiosenna przerwa świąteczna

    Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

     

    Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

    Podstawy prawne:

    1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 
    2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
    3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

     

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej 

  • Jak radzić sobie z izolacją?

    Jak radzić sobie z izolacją?
    08.04.2020

    Bycie z innymi ludźmi jest potrzebą biologiczną, my wszyscy potrzebujemy innych, bo życie w stadzie chroniło, dawało poczucie bezpieczeństwa, zapewniało realizację innych potrzeb…

    I teraz gdy potrzeba ta jest znacznie ograniczona czujemy dyskomfort, zaburzone zostaje nasze poczucie bezpieczeństwa.

    OBJAWY IZOLACJI

    (pozbawienie, czy bardzo ograniczone kontakty z innymi)

    czyli co możemy czuć:

     

     

    • niepokój

    • poczucie pustki

    • obniżona motywacja do działania (do pracy albo nauki)

    • obniżenie nastroju

    • irytacja

    • problemy z koncentracją

    • poczucie samotności

    • niskie poczucie własnej wartości.

     

    Niestety izolacja potrwa dłużej, dopiero co zostały zaostrzone ograniczenia dotyczące poruszania się, pracy, kontaktowania się z innymi, nikt nie wie jak na jak długo. Dlatego objawy izolacji z pewnością się nasilą. Musimy się do tego przygotować aby jej skutki były jak najmniejsze.

     

     

    KOGO NAJBARDZIEJ DOTYKA IZOLACJA?

     

    Po epidemii SARS naukowcy zrobili badania z których mamy informację, że

    kobiety (żony, partnerki, koleżanki z pracy) lepiej funkcjonują w tracie trwania zagrożenia, ale…są bardziej narażone na problemy po minięciu zagrożenia.

     

    Nastolatkowie ( dzieci, wnuki, rodzeństwo) ) są narażeni na izolację, gdyż właśnie zaczynają wchodzić, nawiązywać i mocno angażować się w kontakty społeczne ( niestety przestaliśmy być bogami dla naszych dzieci a wielokrotnie mieliśmy odczucie że koledzy i znajomi są znacznie ważniejsi). Ale tu uwaga, paradoksalnie to są dzieci nowych mediów i oni przy użyciu – znienawidzonego przez rodziców – telefonu komórkowego, komputera i wszelkich nowinek teleinformatycznych – bardzo szybko odnajdą się w nowej rzeczywistości.

     

    Osoby starsze ( rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi)są mniej biegli ( a niektórzy wcale) w korzystaniu z nowych technologii, a zresztą trudno w ich przypadku zastąpić kontakt z realnym człowiekiem kontaktem przez urządzenie. Tutaj jest duża rola młodszych ludzi aby do starszych wychodzić, bo zwłaszcza osoby starsze, zamknięte w domu będą bardziej czuły izolację i będą się czuli coraz mniej potrzebni.

     

    Dlatego:

    • utrzymuj kontakt z ludźmi starszymi z twojego otoczenia

    • proponuj/inicjuj kontakt

    • wspólnie omawiaj pojawiające się informacje

    • pomóż w zakupach, przynieś książki, gazety

    • zadbaj o ich umiejętności cyfrowe (telefon, komputer, skype, media społecznościowe).

     

     

     

    JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ INTERNET ŻEBY NIE STRACIĆ KONTAKTU Z INNYMI:

    • zaplanuj spotkania online w większym gronie

    • organizuj wspólne granie w gry, ćwiczenia, obiad/kolacje (może wielkanocne śniadanie?) przez Internet

    • utrzymuj kontakt ze współpracownikami

    • pytaj innych czy nie potrzebują wsparcia.

     

     

    Praktyczne wskazówki na dzień powszechny dotyczące izolacji:

     

     

    1. Trzymanie się narzuconych ram czasowych – zaplanuj dzień, wstawaj o tej samej godzinie, nie zapomnij o relaksie (oglądanie filmów z rodziną), zapewnij sobie odpowiednią długość snu.

    2. Zrób to, na co nigdy nie miałeś czasu – porządki, opróżnienie szaf, segregacja zdjęć, sadzenie kwiatów, naprawa roweru/motoru/szafki/innej rzeczy zleconej przez żonę, zaległości w czytaniu, gry z dziećmi….

    3. Gdy nie możesz wychodzić na zewnątrz – słuchaj nagrań śpiewu ptaków, szumu drzew, a nawet brzęczenie komarów – rynek jest obfity w tego rodzaju produkty.

    4. Poświęć czas na hobby – majsterkowanie, gra na instrumencie, czytanie książek

    5. Poszukaj nowej pasji (co Cię pociągało? nauka języka obcego? planowanie wymarzonego wyjazdu/wyprawy? – Pamiętaj wszystko kiedyś się skończy, pandemia również).

    6. Prowadzenie dziennika – jak mówi astronauta Scott Kelly, który spędził niemal rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: „Nawet jak nie napiszesz potem książki, spisywanie swoich dni ułatwi umieścić codzienne doświadczenia w perspektywie czasowej”. A ze swojej strony dodam, że łatwiej jest wtedy zidentyfikować i bezpiecznie wywentylować emocje, których moc jest wielka.

    7. Zadbaj o dietę – w końcu jest na to czas, a możliwości trzeba zorganizować…

    8. Wykorzystaj media społecznościowe i regularnie łącz się ze swoimi bliskimi.

     

     

    mgr Renata Radzewicz-Myszak

  • Zasady korzystania z Internetu. Uczniu

    l

    1. Korzystaj z Internetu zgodnie z zasadami, które wspólnie ustaliłeś z rodzicami.

    2. Mów rodzicom o wszystkim, co Cię w Internecie zaniepokoi lub przestraszy.

    3. Korzystając z Internetu nie podawaj nieznajomym osobom żadnych informacji o sobie, swojej rodzinie, takich jak: imię, nazwisko, nr telefonu, adres, nazwa szkoły do której uczęszczasz, miejsca, gdzie pracują członkowie Twojej rodziny. Nie wysyłaj poznanym w sieci osobom swoich zdjęć.

    4. Bez zgody rodziców nie umawiaj się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.

    5. Nie odpowiadaj na obraźliwe, agresywne wiadomości. Sam nie wysyłaj do nikogo tego typu wiadomości.

    6. Nie otwieraj plików niewiadomego pochodzenia, gdyż w ten sposób możesz uszkodzić komputer.

    7. Nie wykorzystuj materiałów znalezionych w Internecie bez zgody ich właściciela.

     

     

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

    Do Rodziców

    Podczas korzystania z Internetu niezmiernie ważne jest ustalenie zasad. Warto przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie podczas korzystania z Internetu oraz kontrolować jego działania podczas korzystania z sieci.

    Podstawowe zasady działania w celu zminimalizowania ryzyka dostępu do niewłaściwych treści:

    1. Zainstalować w komputerze, na tablecie, smartfonie oprogramowanie typu „kontrola rodzicielska” lub włączyć tę funkcję w oprogramowaniu urządzenia.

    - system android – należy w ustawieniach urządzenia wybrać opcję „Kontrola rodzicielska”i ustalić ustawienia dotyczące ograniczenia treści,

    - system iOS (iPad, iPhone) – skorzystać z funkcji „Ograniczenia”, która znajduje sięw ustawieniach ogólnych urządzenia,

    - system Windows Phone – skorzystać z funkcji „Moja rodzina” w usłudze „Bezpieczeństwo rodzinne firmy Microsoft”.

    1. Stworzyć na komputerze różne profile użytkowników z przypisanymi im odpowiednimi uprawnieniami.

    2. Ustawić opcję bezpiecznego filtra w przeglądarce internetowej.

    3. Umiejscowić komputer w widocznym miejscu i obserwować, jakie strony odwiedza dziecko.

     

    Zaleca się :

    1. Ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, w tym limit godzinowy i cele wykorzystania Internetu.

    2. Jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas korzystania z Internetu, pokazać dziecku ciekawe i wartościowe strony internetowe oraz aktywności w sieci.

    3. Uświadomić dziecku, że nie wszystkie strony internetowe zawierają wiarygodne informacjei nie zawsze w sposób prawdziwy przedstawiają rzeczywistość,

    4. Poinstruuj dziecko jak ma zachować się, jeśli zetknie się z niewłaściwymi sytuacjami w sieci.

    5. Zapewnić dziecko, że jeżeli spotka się z problemem, nie tylko w sieci zawsze może się zwrócić do rodzica i spokojnie porozmawiać.

    Niech dziecko w sposób świadomy i bezpieczny korzysta z Internetu.

    Zdarza się, że dziecko przypadkowo znajdzie się na stronach adresowanych dla dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boi się do tego przyznać. Ważne, aby dziecko miało poczucie zaufania i wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Was zwrócićWarto poinformować, dziecko, że zawsze mogą skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 1111

    Zachęcamy Państwa skorzystania ze strony www.dzieckowsieci.pl

     

     

     

     

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kaławie
    Kaława 92, 66-300 Międzyrzecz
  • 95 741 13 93
    SEKRETARIAT 533 392 710

Galeria zdjęć